Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

BLOG

Dlaczego nie korzystamy z porad prawnika?
Brałem nie tak dawno udział w corocznej akcji udzielania bezpłatnych porad prawnych, organizowanej przez samorząd radców prawnych, pod nazwą "Niebieski parasol". Porady były udzielane przez tydzień m.in. w siedzibach Okręgowych Izb Radców Prawnych oraz w sądach. Ja pełniłem przez kilka godzin dyżur w Sądzie Rejonowym w Białymstoku i muszę przyznać, że byłem zaskoczony ilością osób, które chciały skorzystać z możliwości rozmowy i konsultacji z prawnikiem.

Otóż przed punktem udzielania porad przez cały dzień stała długa kolejka, i niektórzy musieli bardzo długo czekać na spotkanie z prawnikiem. A wynikało to także z tego, że każda rozmowa trwała co najmniej 20 minut, a zdarzały się też takie, który przedłużały się do 'grubo' do ponad pół godziny. Przy czym większość spraw, z którymi przyszli zainteresowani poradami, to 'historie' o dużej wadze i istotnym znaczeniu, dlatego każdej osobie trzeba było poświęcić odpowiednio dużo czasu i uwagi.

Dlaczego o tym piszę? Zastanawiam się z jakich powodów tak wiele osób chce skorzystać z usług prawników w czasie takich akcji jak "Niebieski parasol", natomiast rzadko któraś z nich korzysta z porad prawników wtedy, kiedy w ich życiu pojawiają się problemy, nie mówiąc już o tym, że rzadko kiedy ktoś korzysta z pomocy prawnika, aby tym problemom zapobiec. Większość z Was powie - odpowiedź jest prosta: bo porady były bezpłatne. Zgoda, zapewne to było 'słowo klucz', które przyciągnęło taki tłum. 

Niestety ciągle pokutuje przekonanie, że 'płatne' usługi prawników są niedostępne dla zwykłych ludzi, bo wynagrodzenia radców prawnych czy adwokatów są wygórowane. Czy jednak opłata za wydanie opinii prawnej na poziomie 50-100 zł to naprawdę stawka tak wysoka, że nie byłoby na nią stać wielu z tych, którzy do prawnika udają się tylko wtedy, gdy biorą oni udział w akcjach pro bono, albo wtedy, gdy już nie mają innego wyjścia. Oczywiście jest wielu takich, dla których i taki wydatek jest poważnych obciążeniem domowego budżetu. Jednak bardzo duża grupa naszego społeczeństwa po prostu nie czuje potrzeby konsultacji swoich spraw z prawnikiem, niezależnie od tego, że byłaby w stanie zapłacić mu za poradę, konsultację, fachowe pismo czy projekt umowy. A bardzo duża liczba osób po prostu nie wie, że prawnik mógłby jej bardzo pomóc, także uniknąć dużo poważniejszych konsekwencji finansowych, niż wydatek kilkudziesięciu złotych za jego usługi. I nie dotyczy to tylko spraw prywatnych, ale także prowadzonej działalności gospodarczej.

Będę więc się starał poprzez ten blog pokazać, w jak wielu sprawach, tak związanych z życiem prywatnym, jak i zawodowym oraz biznesowym, potrzebna i konieczna jest pomoc radcy prawnego. Mam nadzieję, że tym sposobem dołożę malutką cegiełkę do zwiększenia kultury prawnej naszego społeczeństwa, a moje wpisy pozwolą przybliżyć, czym zajmuje się i na czym polega pomoc radcy prawnego.

data publikacji: 2014-10-20 21:29:48

Zobacz także:
Nowa ustawa o prawach konsumenta
Komentarze
Na razie brak komentarzy! Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz:
Komentarz ukaże się po jego zatwierdzeniu przez administratora.
OSTATNIO NA BLOGU
Atak teleinformatyczny na PLL LOT i feralny lot z Bodrum
Wakacyjne miesiące przeminęły, jak zwykle to bywa, szybko, za szybko. Wraz z letnim wypoczynkiem, skończył się także okres wzmożonych podróży lotniczych na zagraniczny wypoczynek. Wiele lotów było w tym okresie odwołanych i znacznie opóźnionych, co, jak już pisałem, uprawnia pasażerów do domagania się od linii lotniczych odszkodowania na podstawie unijnego Rozporządzenia nr 261/2004. Dzisiaj o dwóch takich przypadkach, o których głośno było także w mediach. 
więcej »